Prvý mobil? Ako vybrať ten najlepší pre svoje dieťa
Kupovanie mobilného telefónu deťom sa spája s množstvom otázok. Je už ten vhodný čas? Bude ho využívať naozaj iba na to, na čo má? Stačí mu nejaký lacnejší model? V nasledujúcom článku sa pokúsime na každú z týchto otázok a aj mnoho ďalších odpovedať.
Do škôlky ešte telefón nepatrí
Väčšina odborníkov a detských psychológov zastáva názor, že sa nie je kam ponáhľať. Určite sa neodporúča kupovať dieťaťu telefón už v škôlke. Na Slovensku patrí mobil k školskej výbave detí väčšinou už na prvom stupni. Tento vek ale postupne klesá a deti dostávajú telefón čoraz skôr, takže je čoraz bežnejšie, že ho už majú aj škôlkari. Na jednej strane je síce zodpovednosť, no na druhej strane nátlak vašej ratolesti, ktorá dookola opakuje, že všetci jeho spolužiaci už telefón majú.
Poďme sa teda pozrieť na to, aké parametre by taký telefón pre deti mal mať a ako zvýšiť ich bezpečnosť na internete, ktorý je hlavnou hrozbou pre malé dieťa s novým smart alebo iphonom.
Hlavne, aby vydržala baterka
Pripravte sa na to, že úplne prvý mobilný telefón pre vaše dieťa bude pokusný. Môže ho veľmi rýchlo stratiť alebo zničiť, preto nie je dobré kupovať drahé modely. Čerstvému školákovi bude stačiť, ak vám môže po škole zavolať, že sa zdrží u kamaráta, prípadne že mu odpadol tanečný krúžok a musíte ho vyzdvihnúť skôr. Naším typom je smartfón s aplikáciami, keďže tie sa už dnes stali štandardom.
Siahnuť môžete napríklad po Samsungu Galaxy A13, ktorého veľkou výhodou je napríklad výdrž batérie. S tou majú najmä deti zabúdajúce dať telefón nabíjať trochu problém. Potom je tu napríklad aj Vivo Y01. Poteší najmä nižšou cenou, kde si dieťa môže prehrávať videá aj fotiť relatívne kvalitné fotografie. Odporúčame ešte Xiaomi Redmi 9A, opäť so skvelou výdržou batérie, cenou aj 13 Mpx fotoaparátom. Všetky spomínané značky patria medzi najlepšie svetové mobilné telefóny, takže sa nemusíte báť o ich kvalitu.
Aplikácie na sledovanie polohy
V neposlednom rade sa vraciame aj k spomínanej bezpečnosti. Ak chcete mať napríklad o svojom dieťati prehľad a vedieť, kde sa nachádza, môžete využiť funkciu GPS, alebo v prípade, že ju konkrétny mobil nepodporuje, existujú inteligentné zariadenia napríklad v podobe kľúčenky, ktoré umožňujú sledovanie polohy. Digitálnemu nebezpečenstvu sa zasa vyhnete prostredníctvom inteligentných aplikácií. Jednou z nich je napríklad Google Family Link, ktorá spravuje aplikácie, ktoré vaše dieťa používa.
Žiadna aplikácia však nevyváži rozhovor s dieťaťom a prevenciu pred kyberšikanou či inými formami nebezpečenstva na internete. Pýtajte sa, koho napríklad vaše dieťa sleduje a prečo. Počúvajte, keď o svojom vzore hovorí a snažte sa pochopiť, prečo ho tak zaujíma. Ak sa bojíte, že sa stane od telefónu závislým, vymedzte mu konkrétny čas, ktorý môže telefón používate. A, samozrejme, choďte príkladom. Ak uvidí, že pri večeri ťukáte do svojho telefónu, asi ťažko mu neskôr budete vysvetľovať, že je to neslušné, alebo sa to nehodí.
Nezabudnite na zľavové kupóny z KuponyZdarma.sk, vďaka ktorým ušetríte aj desiatky eur nielen pri kúpe mobilného telefónu. Každá zľava sa predsa počíta!