Viete, aký je v ktorom štáte národný alkohol? Tieto musíte určite vyskúšať!
Aj keď Slovensko je práve pitím alkoholu a alkoholických nápojov dosť populárne, na dovolenke by ste určite mali vždy vyskúšať lokálnu alkoholickú “špecialitu”. Niektoré ste možno už aj ochutnali a o niektorých iba počuli. Viete, čo sa pije napríklad na Cypre alebo kde je národným alkoholom raki?
Turecko verzus Brazília
Hoci alkoholický nápoj raki sa vám môže spájať s Chorvátskom, v skutočnosti ide o turecký národný alkohol (yeni raki). Chuťou pripomína grécke ouzo a zvyčajne sa pije s meze – výberom teplých a studených predjedál. Jeho základom je destilované hrozno a býva dochutený anízom. Pri jeho popíjaní si však dajte pozor, pretože má obvykle 45 %, takže nie je také ťažké nechať ho stúpnuť do hlavy. Počuli ste už o nápoji s názvom cachaça? Ide o národný brazílsky alkohol, ktorý je známy aj pod názvom brazílsky rum. Slangovo môžete cachaçu nájsť aj pod názvom pinga, caninha alebo aguardente. Najznámejším koktejlom z cachaça je caipirinha, ktorá je už možno trochu známejšia. Pozrite si aj naše ďalšie tipy na alkoholické nápoje, ktoré si môžete kúpiť aj výhodnejšie, ako v kamennom obchode.
Čo si dajú u susedov
Pozrime sa lepšie aj na našich okolitých susedov. Ukrajinským národným alkoholom je napríklad bezfarebný likér s názvom horilka. Vyrába sa z kvaseného obilia a má “voltáž” cca od 35 do 60 percent. V Poľsku vám na prípitok zasa nalejú zubrówku vyrobenú zo žita. V podstate teda ide o medzinárodne uznávanú prvotriednu vodku. V Rakúsku si môžete dať schnapps. Názov je odvodený od toho, že sa pije na jeden glg. Môže mať viacero podôb, napríklad destilovanej ovocnej pálenky, bylinného likéru, nálevu alebo ochuteného likéru. V Čechách si v rámci národného alkoholu môžete vybrať medzi pivom a becherovkou, ktorá je nám dobre známa a v Čechách sa vyrába od 18. Storočia. V Maďarsku je národnou pálenkou každá ovocná pálenka – pozor, musí však byť vypálená zo 100 %-ného maďarského ovocia.
Grogue nie je grog
Ak ste boli na dovolenke na Cypre, možno ste si dali ich neoficiálny národný alkohol brandy sour. Tu už ide o miešaný alkoholický drink, ktorý sa robí z brandy, cukru, citrónovej šťavy a ľadu. Cyperská “odroda” tohto koktailu je výraznou zmesou, ktorá s ostatnými variantmi zdieľa iba základné arómy brandy a citrón, zatiaľ čo iné verzie sú kyslejšie. Určite stojí za to ochutnať aj grogue (pozor, nemýľte si ho s grogom), národný alkohol Kapverdských ostrovov. Vyráb sa z cukrovej trstiny, takže ho nájdete v bielej a hnedej verzii ako rum. Na každom ostrove chutí ale grogue inak, takže ho môžete ochutnať na dovolenke hneď niekoľkokrát. Nenechajte sa však zmiasť lákavými ovocnými tónmi vo vôni, pretože v skutočnosti ide o silný alkoholický nápoj, najčastejšie s voltážou cez 40 percent. Nie každá krajina má však iba národný alkohol. Častokrát je krajina známejšia svojím národným miešaným nápojom. Ale o tom možno nabudúce. Recepty na tie najlepšie miešané nápoje, ktoré odporúčame, nájdete aj tu.